راهنمای خرید مک بوک دست دوم…

راهنمای خرید مک بوک دست دوم…

[تعداد: 2   میانگین: 4/5]

خرید یک لپ‌ تاپ دست دوم در بسیاری از مواقع می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود، اما این کار باید هوشمندانه و با بررسی دقیق انجام شود. اَپ کیک در این پست راهنمای خرید مک بوک دست دوم را ارائه می کند که به کمک آن بتوانید متوجه شوید آیا لپ‌ تاپ مد نظر شما ارزش خرید را دارد یا خیر!

  1. سن واقعی دستگاه را بررسی کنید.

سن دستگاه زمانی نیست که فروشنده آن را بخرد. این همان چیزی است که شرکت اپل نیز می گوید. مک بوک ها معمولاً دو بار در سال ساخته می شوند؛ حتی اگر هیچ اطلاعیه ی جدید یا تغییر قیمتی در آن وجود نداشته باشد. به عنوان مثال اگر  شما و دوست خود به فاصله بین 10 ماه از هم، دقیقاً یک نوع MacBook را خریداری کرده اید، می توانید دستگاه های کاملاً متفاوتی داشته باشید.

درب MacBook را باز کنید، آیکون اپل را در گوشه بالا سمت چپ فشار داده و روی “About this Mac” کلیک کنید. از آنجا یک پنجره جدید نشان داده می شود، که در دستگاه های جدیدتر شماره سریال را نشان می دهد اما در دستگاه های قدیمی باید بر روی شماره نسخه دوبار کلیک کنید.

 

 

همچنین می توانید دستگاه را به سمت بالا بچرخانید و شماره سریال آن را در پایین دستگاه مشاهده کنید.

این شماره را کپی یا بنویسید و سپس به نشانی اینترنتی https://checkcoverage.apple.com مراجعه کنید. این سایت، مدل و سال تولید مک بوکی که قصد خرید آن را دارید، به شما می گوید. به عنوان مثال:

“MacBook Pro (Retina، اواسط 2012)”.

این صفحه همچنین وضعیت پوشش ضمانت فعلی را به شما می گوید و هنگامی که می خواهید در مورد این مدل خاص اطلاعاتی کسب کنید، نام واقعی آن را برای جستجو در اختیار شما قرار می دهد.

  1. نیاز به اثبات خرید.

اگر می خواهید یک لپ تاپ دست دوم خریداری نمایید، حتماً فاکتور خرید آن را از فروشنده درخواست کنید تا مطمئن شوید آن دستگاه دزدی نمی باشد و هیچ شک و شبهه ای در مورد آن نیست. در صورت خرید آنلاین نیز، یک نسخه دیجیتالی از فاکتور خرید برای اطمینان در حسابتان ذخیره کنید.

  1. وضعیت سلامت باتری آن را بررسی کنید.

این یک نکته مهم است. هیچ باتری ای برای همیشه دوام نمی آورد و در واقع باتری های لپ تاپ به طور کلی خیلی ماندگار نیستند.

باتری لیتیوم یون که اپل از آن استفاده می کند، می تواند در حدود 1000 بار شارژ با عملکرد به مراتب بدتر به طول انجامد. از این رو، روی آرم اپل در گوشه بالا سمت چپ کلیک کرده و سلامتی و چند چرخه بارشارژ باتری را بررسی کنید. در این بخش گزینه System Information و در پنجره جدید گزینه “Power” را انتخاب کرده و به دنبال چرخه شمارش باشید. چرخه بار شارژ باتری باید کمتر از 500 باشد. بیش از 500 چرخه بار، ممکن است باطری به سرعت تخلیه شود و پس از مدت کوتاهی به کابل برق ثابت نیاز داشته باشد.

 

 

شرکت اپل ادعا می کند که وضعیت باتری زیر 1000 بار چرخه شارژ مناسب است اما کمی احتیاط لازم است.

  1. وضعیت همه کلیدها روی صفحه کلید را بررسی کنید و مطمئن شوید دارای عملکرد هستند.

درب را باز کنید و در هر مکانی که می توانید تایپ کنید، مانند جعبه رمز عبور یا غیره. اما جعبه ای را که در آن می توانید حروف چاپ شده را ببینید، بهتر است. سپس به تدریج هر کلید را روی صفحه کلید فشار دهید و مطمئن شوید که همزمان با فشار دادن کلید، چیزی روی صفحه ظاهر می شود.

صفحه کلید و تاچ پد اپل استثنایی هستند و هیچ وقت نباید احساس عجیب و غریب تری نسبت به آنها داشته باشید. یک صفحه کلید بد به مرور زمان شما را دیوانه می کند. جایگزینی آن ها گران است و خرید صفحه کلید اضافی باعث خراب شدن هدف لپ تاپ می شود.

اطمینان حاصل کنید که کلیدهای Space و Arrow را تست کرده اید؛ زیرا این ها به دلایلی کلیدهای مشکل دار و رایج تر از بقیه هستند. اطمینان حاصل کنید که کلید Space به طور یکنواخت در کل کلید و نه فقط در مرکز کار می کند.

  1. آزمایش سخت افزار داخلی “AHT” را اجرا کنید.

این تا کنون مهمترین چیز است در هر مک بوک یک برنامه تست سخت افزار وجود دارد که بسیار پیشرفته و در عین حال ساده برای اجرا است. اهمیتی ندارد که فروشنده چه می گوید. بهتر است اگر می توانید این تست را انجام دهید. این تست مدت زمان طولانی طول خواهد کشید (بین 15 دقیقه تا یک ساعت).

این تست فقط گزارش نمی دهد که چه شکسته است، بلکه نشانگرهای سلامتی در مورد اجزای پارگی رایانه مانند دیسک درایو (حتی فرسودگی SSD) و باتری نیز به شما می دهد.

  1. پیکسل های مرده را بررسی کنید.

این رایج ترین چیزی است که افراد هنگام درخواست مشاوره از آن یاد می کنند. ایده این است که همه مانیتورهای نازک به خوبی از بین می روند و این اتفاق در پیکسل رخ می دهد. کیفیت بالاتر صفحه نمایش، دوام بیشتری خواهد داشت اما در همه جا lemon وجود دارد. پیکسل مرده همیشه یک نقطه سیاه روی صفحه نیست. می تواند یک پیکسل درخشان باشد. ردیابی همیشه آسان نیست و اکثر صفحه نمایش ها جایی بین صفر و ده مورد از آنها دارند که به طور تصادفی در جایی روی صفحه قرار می گیرند.

سعی کنید یک پس زمینه تاریک یا شیء روی صفحه نمایش پیدا کنید که بتوانید به آن حرکت کنید و سپس یک پیکسل سفید را روی صفحه جستجو کنید. برعکس را برای پیکسل های سیاه انجام دهید. اگر بیش از 10 مورد از این ها را مشاهده کردید، از خرید رایانه اجتناب کنید.

 

 

برای نوشتن دیدگاه باید یا وارد شوید یا ثبت نام کنید.